Jautājumi / Atbildes

  • Ūdens nomierina un mazina sāpes. Saistībā ar visiem pazīstamo Arhimeda likumu: iegremdējot ūdenī ķermeni, darbojas izstumšanas spēks proporcionāli ķermeņa apjomam. Vienkārši runājot: ūdens paceļ sievieti. Iegremdējoties ūdenī, viņa nejūt savu ķermeni, tā kā ūdens uztur viņas kaulus un muskuļus, tas atbrīvo enerģiju dzemdei. Muskuļi (iegurņa, vēdera, dzemdību ceļu) atslābst. Jo dziļāk iegremdējas, jo vairāk atslābst audi. Sevišķi tas ir labi sievietēm, kurām ir muguras sāpes, jo, atslābstot muguras muskuļiem, atslābst arī iekšējie audi un tas palīdz bērniņam virzīties vieglāk, brīvāk, ar mazāku pretestību.
  • Dzemdētāja ūdenī var improvizēt ar sevi kā grib, bez ierobežojumiem. Kontrakcijas ūdenī tiek uztvertas kā viļņi jūrā. Var atļauties justies kā nāra.
  • Ūdens atļauj ieņemt visdažādākās pozas.
  • Ūdenī sieviete atslābina savu apziņu un atbrīvojas no spriedzes. Uz sauszemes reti kad var sasniegt ķermeņa un prāta vienotību. Ievirza domas labvēlīgā gaisotnē.
  • Ūdens apmāna sāpju slieksni, bet ne noņem.
  • Ūdens veic visa ķermeņa masāžu. Tas stimulē ādas receptorus. Stimulācijas rezultātā nervu sistēma nonāk patīkamā stāvoklī un pārtrauc ceļu uz sāpju signāliem. Ūdens sniedz sajūtas, kas līdzvērtīgas tūkstoš pieskārieniem – neviens palīgs ar masāžām to nevarēs sniegt. Ūdens to paveic maigi un saudzīgi, labvēlīgi iedarbojoties uz receptoriem. Savukārt cilvēkam ir tikai divas rokas.
  • Dzemdības ūdenī ir piemērots veids, kā nākt pasaulē lieliem bērniem un “pēcķeizara” bērniem, galvenokārt paaugstinātās elastības un saudzējošā režīma dēļ.

Kad bērnam jāper sari?

Precīza vecuma nav. Visbiežāk sarus per zīdaiņa vecumā. Vislabāk to darīt 6 līdz 12 nedēļu vecumā. 7.-9. dienā parasti sieviete pēc dzemdībām gāja pirmo reizi uz pirti mazgāties un ņēma līdzi  jaundzimušo, kuru arī pirmo reizi vannoja, bet ne sarus dzina.Parasti to darīja pirtī, par ko liecina jau pats nosaukums – saru pēršana, taču to var darīt arī istabā. Nosmērē ar raugu, ietin paladziņā un liek siltā šūpulī gulēt. Raugs sarus izrauj, lai gan ne tik ātri kā tas notiek pirtī.

Sarus per vairāku iemeslu dēļ. Lai novērstu jaudzimušā slimības, kuru dēļ viņš ir nemierīgs. Lai novērstu dažādas nelaimes (nesāpētu acis, nesāpētu mugura, nekristu ārā mati), bet galvenokārt to darīja lai pusaudža gados nebūtu uz sejas pinnes, aknes.

Saru pēršanā vīrieši nepiedalās. Parasti to dara  māte vai vecmāte, bet var darīt arī vairākas sievietes vienlaikus.To dara sestdienās.

Katrā novadā to darīja savādāk. Pareizi būtu : iet izkurinātā pirtī, iepriekš saagatavojot mīklu no rudzu, kviešu miltiem, klāt pievienojot raugu, pienu, olas, medu. Ar šo masu apsmērē linu palagu un tajā ietin bērnu. Pēc tam to viegli per ar slotiņu. Kad paladziņu noņem, tajā redzami melnie sari. Procedūru var atkārtot 2-3 sestdienas pēc kārtas.

Reti, bet bērnam var iznākt no ādas arī  melni mati- tie saucās,, vilka mati,,

Šodienās bērna ādiņu iesmērē un izmasē  ar mammas pienu.Un to dara līdz 4-5 gadiem.

Kas jāņem līdzi?

Savs atslaukts pieniņš -20 ml, vienreizējais paladziņš un dvielītis.

Dūla. Kas viņa ir?

Dūla – tā ir jūsu profesionālā palīdze grūtniecības, dzemdību laikā un pēc tām.

Dūla – zinošs speciālists un pieredzējusi māte. Tas ir cilvēks, kuram blakus viegli un mierīgi, tā ir sieviete, kas spējīga dalīties savā pozitīvajā dzemdību pieredzē, spējīga līdzi pārdzīvot un rūpīga. Tieši šīs dūlas īpašības palīdz grūtniecei atslābināties, nomierināties, uzticēties dzemdībām.

Dūlas loma – pievērst nedalāmu uzmanību sievietei, palīdzēt katrai atrast sevī sievietes spēku un gudrību.

Viena no galvenajām dūlas īpašībām – prasme cienīt un saglabāt katru dzemdību individualitāti. Dūlas un akušieres darbs kaut kur līdzīgs, un tajā pat laikā atšķirīgs. Dūla neveic ārstnieciskās manipulācijas, bet nemitīgi rūpējas par sievietes emocionālo, garīgo un fizisko komfortu. Tāpēc dūlas darbs harmoniski papildina medicīnas personāla darbu.

Dūla parasti satiekas ar sievieti jau grūtniecības laikā, dodas pie tās kā tikai sākušās dzemdības, atbalsta dzemdībās un palīdz pēcdzemdību periodā.

 

Grūtniecība

Dūla atbalsta sievieti grūtniecības laikā. Palīdze palīdz topošai māmiņai tikt galā ar bailēm un bažām, noskaņoties uz laimīgo gaidu viļņa. Daudzas sievietes, īpaši pirmo dzemdību priekšvakarā izjūt nedrošību sevī. Dūla atbalsta sievietē ticību pašas spēkiem, palīdz nodibināt kontaktu ar mazuli dažādos dzemdību periodos, kā noskaņot sevi labām dzemdībām, kad jābrauc uz dzemdību namu, kam jāpievērš uzmanība sarunās ar ārstu.

Piedāvājam jūs apmeklēt dzemdību sagatavošanas kursus «Piedzimšanas brīnums», pabūt Kluba pasēdēšanās, kā arī uzlūdzam uz individuālajām konsultācijām.

 

Dzemdības

Kā likums, dūla atbrauc pie jums uz mājām, kad parādās dzemdību pirmās pazīmes un paliek ar jums līdz aizbraukšanai uz dzemdību namu vai dzemdību centru. Dzemdību namā viņa atrodas blakus, iesaka pareizās pozas, lai atvieglotu sāpes dzemdību kontrakciju laikā, pasniedz padzerties vai ēdienu, veic masāžu, palīdz nezaudēt dūšu, atbalsta un virza.

Dūla atgādina mātei un ārstam, kāds bija dzemdību plāns, paskaidro dzemdētājai, kas notiek, ja apstākļi mainās un, ārsts piedāvā pamēģināt medikamentozo iedarbību. Ļoti svarīgi, lai palīdze paliktu ar jums visā dzemdību laikā, pat ja tās ilgs veselu diennakti un palīdzēs tikai jums. Dūla – nav jūsu laulātā aizvietotāja, Jūs varat braukt dzemdēt kopā ar savu partneri, bet viņa akurāti palīdzēs jums abiem. Ne visi vīrieši gatavi stundām novērot dzemdību procesu, piedevām vēl saglabājot mieru un optimismu. Tas vieglāk padodas pieredzējušai dzemdību jautājumos sievietei un, bieži vien gadās, ka dūla sniedz psiholoģisko atbalstu visai ģimenei.

Zinātniskie pētījumi, kas veikti 9 pasaules valstīs un, kas aptvēra vairāk kā 5000 sieviešu, pārliecinoši parādīja, ka dzemdības ar dūlas piedalīšanos norit ātrāk un vieglāk, tajās retāk tiek pielietoti pretsāpju līdzekļi vai stimulācija, retāk rodas nepieciešamība veikt ķeizargriezienu.

Bet vai tas nozīmē, ka dūla nepieciešama tikai dzemdībās, kas notiek dzemdību namā? Pavisam nē. Dūla var sniegt atbalstu sievietēm arī mājas dzemdību laikā. Rietumvalstīs daudzas mājas akušieres darbojas pārī ar dūlu.

 

Pēcdzemdību periods

Pirmās nedēļas pēc dzemdībām dūla palīdz jaunajai māmiņai iedzīvoties jaunajā lomā, paskaidro, kā rūpēties par mazuli, kā sakārtot krūts barošanu, palīdz saimniecībā. Ar dūlu vienmēr var apspriest savu dzemdību pieredzi, kas ir svarīgākais spēka avots turpmākā dzīvē.

Pieaiciniet dūlu, ja:

Jums nepieciešams atbalsts pirmajās dzīves dienās, nedēļās, mēnešos ar mazuli, kamēr jūs pietiekami neesat apraduši ar jauno māmiņas un tēta lomu. Nav svarīgi – vai tas ir pirmais, otrais vai trešais jums bērns. Katrs mazulis – unikāls, un ar katru attiecības jāveido no jauna.

 

Jums nepieciešama konsultācija par krūts barošanas jautājumiem.

Nepieciešama palīdzība mazuļa aprūpēšanai. Piemēram, jūs nejūtaties pietiekami pārliecinoša peldinot, pārģērbjot bērniņu, vēlaties apgūt bērna pārnešanas visus paņēmienus uz rokām vai slingā, nezināt, kā sakārtot sadzīvi, ja mazulis ir ļoti nemierīgs.

Jums nepieciešams uzmundrinājums, lai iemācītos uzticēties savai mātes intuīcijai.

Jūs vēlaties iegūt informāciju par bērniņa audzināšanu pirmajā dzīves gadā. Uzzināt sīkāk par to, kā sakārtot ērtos miega ritmus, organizēt pastaigas, kad un kā sākt piebarošanu, kā un ar ko aizraut bērniņu utt.

 

Dūla. Jautājumi un atbildes

Vai dūlai ir jābūt medicīniskai izglītībai?

Parasti par dūlām kļūst topošās akušieres vai sievietes ar psiholoģisko izglītību. Taču tas nav obligāti. Par dūlu var kļūt arī sievietes bez speciālās izglītības, taču ar labām zināšanām par grūtniecības un dzemdību fizioloģiju, jaundzimušo aprūpi.

Dūla neveic nekādas ārstnieciskās procedūras, taču zina, kādus medikamentus vai manipulācijas ārsts var nozīmēt dzemdību laikā, var izskaidrot to nozīmi, palīdzēt nodibināt kontaktu ar ārstu vai akušieri.

 

Vai dūla uzņemas atbildību par dzemdību norisi? Ar ko dūla atšķiras no akušieres?

Dūla nav ne ārsts, ne akušiere, viņai nav speciālas medicīniskās izglītības, tādēļ viņa nevar aizvietot jums kvalificētu palīdzību dzemdību laikā. Dūla nevar veikt dzemdes kakla apskati, lai konstatētu cik liels ir atvērums, likt monitoru augļa sirdsdarbības izklausīšanai, nozīmēt pretsāpju līdzekļus. Dūla nevar kā akušiere pieņemt dzemdības, taču var asistēt, ja rodas tāda nepieciešamība. Neskatoties uz to, dūlai piemīt plašs zināšanu krājums par grūtniecību, dzemdībām un pēcdzemdību periodu, viņas arsenālā ir sāpju sajūtu mazināšanas tehnikas dzemdību laikā, viņa var veikt masāžu un, kas pats galvenais, atbalstīt psiholoģiski.

Bieži dūla uzstājas kā topošās māmiņas pārstāvis, tās pilnvarotā persona dzemdību namā. Viņa var kļūt par saistošo posmu starp dzemdējošu sievieti un medicīnas personālu. Dažreiz akušierei vienkārši nav laika un iespēju veltīt dzemdējošai sievietei pietiekami daudz uzmanības, lai orientētos viņas lūgumos un vēlmēs. Tad palīgā nāk palīdze. Viņa var izskaidrot, ko vēlētos sieviete, kam sākotnēji noskaņojās. Ļoti svarīgi, ka palīdze paliks ar jums visā dzemdību laikā, pat ja tās ilgs veselu diennakti un palīdzēs tikai jums.

 

Kādas īpašības ir jāpiemīt dūlai?

Darba pieredze ar topošajām un jaunajām māmiņām vairāku gadu garumā.

Saskarsme: prasme viegli atrast kopēju valodu ar cilvēkiem, klausīties, uztvert pasacīto, sadarboties, ņemt vērā vēlmes.

Kompetence medicīnas jautājumos, spēja sniegt palīdzību sievietei interesējošās informācijas meklēšanā.

Vaļsirdība, labvēlība, laipnība – dzemdību palīdzes galvenās nepieciešamās personīgās īpašības.

Pieejamība: dūlai vienmēr ir jābūt pieejamai, jāatrodas «pieejamības zonā», jābūt gatavai pēc pirmā zvana atbraukt pie nākamās māmiņas.

 

Kā izturēsies pret dūlu medicīnas personāls?

Rīgas dzemdību nama, P.Stradiņa Klīniskās slimnīcas dzemdību nodaļas un privāto dzemdību centru akušieres ir priecīgas sadarboties ar dūlu, atzīmē, ka dūlu klātbūtne dzemdībās labvēlīgi ietekmē dzemdējošās sievietes.

 

Kā organizējas un cik maksā dūlas pakalpojumi?

Dūla vienojas ar topošo māmiņu par tikšanās biežumu, ilgumu, par to, kāds atbalsts nepieciešams tieši šai sievietei. Pirmsdzemdību un pēcdzemdību tikšanās var būt dažādas pēc ilguma – sākot no stundas līdz vairākām stundām (atkarībā no uzstādītiem uzdevumiem).

Dūla atrodas blakus dzemdējošai sievietei visā dzemdību laikā un vismaz divas stundas pēc tām.

Tā kā, māmiņām var būt steidzīgi jautājumi, svarīgi, lai dūlas atbalsts būtu pieejams pa telefonu 24 stundas diennaktī. Lai veltītu pietiekami daudz uzmanības katrai, dūla «vada» vienlaicīgi nelielu sieviešu skaitu.

 

Dūlas darbojas neatkarīgi un viņu pakalpojumu izcenojumi var atšķirties. Vidēji, tie ir 10–15 Ls par pirmsdzemdību vai pēcdzemdību vizīti, līdz 100 Ls par palīdzību dzemdībās. Atsevišķos gadījumos dūla neņem naudu par saviem pakalpojumiem vai piešķir atlaidi.

 

Vai dūla nebūs lieka, ja tiek plānotas dzemdības ar partneru?

Dūla neaizvietos bērna tēvu, drīzāk viņa var palīdzēt jums abiem. Dūlas un partnera lomas dzemdību laikā ir vienādas, tomēr pastāv būtiskas atšķirības. Mīļotā klātbūtne un atbalsts nomierina un piešķir drosmi sievietei. Tomēr partnerim reti kad ir pietiekami daudz pieredzes dzemdībpalīdzībā. Laiku pa laikam topošais tēvs var būt uztraukts, sasprindzis, izjust informācijas trūkumu. Dūlas iemaņas, prasme un zināšanas palīdzēs viņam sevi sajust daudz brīvākam un kompetentākam, nomierina un motivē viņu, ļauj piedalīties dzemdībās tik lielā mērā, cik viņam ir ērti.

Dūla var pateikt priekšā, kā tieši veikt masāžu, kādā pozā ērtāk atbalstīt dzemdējošo sievieti, kas iedarbosies vislabāk. Dūlas atbalsts veicina to, ka tēvi izjūt daudz dziļāku pieķeršanos savai partnerei, nevis «ieiet sevī» stresa situāciju laikā. Dūla atbalsta vecākus centienos iegūt kopīgu pozitīvu un neaizmirstamu piedzimšanas pieredzi.

 

Pierakstieties uz tikšanās ar dūlu grūtniecības laikā, ja Jūs vēlaties:

Saņemt izsmeļošas atbildes uz jūs interesējošiem jautājumiem par grūtniecību, dzemdībām, pēcdzemdību periodu.

Pastāstīt par savām bailēm un bažām, kas saistītas ar dzemdībām un kopā ar dūlu atrast iespēju no tām atbrīvoties, lai mierīgi un līksmi sagaidītu mazuļa piedzimšanu.

Atrast un apgūt pašas pieņemamākās Jums relaksācijas metodes, kas palīdzēs atslābināties kontrakciju laikā.

Sastādīt dzemdību plānu, noteikt savas vēlmes, atrast iekšējos un ārējos resursus kvalitatīvam darbam dzemdību laikā.

Saņemt nedalītu uzmanību, rūpes, atbalstu patīkamā atmosfērā.